Диагноза Social Media Junkie

Заобичах Instagram. Заобичах хаштаговете. Започнах да харесвам дори Twitter. И започнаха да ме наричат social media junkie. 🙂

Всъщност, какво толкова има в социалните мрежи, което ни кара да си гледаме телефона през 15 минути? Има някакъв живот – шарен, случващ се, разнообразен. Не като живота в офиса, в който сме заседнали по 8 часа на ден. Не като скучната реалност с пералнята и печката вкъщи. Обаче….

Дали е нужно в редките случаи, в които наистина живеем и сме социални, да вадим телефона, за да го увековечим?

Ето това ме тормози малко напоследък. Да, харесва ми да си снимам разни неща, да споделям разни неща и да очаквам мнение или да усмихна някой. Гледам това да не се натрапва на околните – не искам да съм от онези ненормалници, които вървят с телефон в ръка и не ядат преди да са си снимали обяда. Ама понякога го правя, извинете мe. 🙂

В крайна сметка, всеки разсъждава с поглед от своята камбанария. Геймърът гледа на света през очите на оръжието в поредния first person shooter; лекарят не слуша никой, защото цял ден му надуват главата с температури и лични драми; писателят търси във всичко тема за поредното нещо за писане, защото го сърби. Ето тук нещата със социалните мрежи обаче се събират, защото именно там всеки намира нужното – нова игра, теми за размисъл, тих събеседник. И то без нуждата да си „включен“ в цялата работа. Без отговорността, която истинският разговор изисква. Без сивотата и очевидните некрасивости в света около нас.

Винаги ще има Twitter, където да си кажеш накратко какво ти е на сърцето. Винаги ще има Facebook, където да споделиш със съучениците отпреди 20 години, че си имаш ново коте. Винаги ще има Instagram, където да изрежеш и филтрираш подходящо снимката на панелката по залез. И всичко изглежда другояче, не толкова всекидневно. 🙂

И в това няма нищо лошо. Няма лошо да хаштагваме реалността в опитите си да я организираме. Само нека не забравяме, че реалността е някъде там и не са ни нужни Скъли и Мълдър, за да разберем, че тя е важната. И е красива, и е оригинална – без филтри, без доукрасяване и без хиляди лайкове.

Та, в заключение…

Не си мислете, че ако не отразите нещо във Facebook, то не се е случило. Като едно вече заклеймено social media junkie не съм аз човекът, който да ви уча как да си изключите телефона на мига и да се насладите на живота. Днешният пост е може би с неясната цел да споделя противоречивите си чувства спрямо социалните мрежи. Ясно е, че съм „за“, само не ми е ясно до коя граница. 🙂 We shall see!

Споделете какво е вашето мнение – какво са за вас Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, Google +? Коя е любимата ви мрежа и защо? Да заформим една дискусия!

Елица Михайлова

Ели основава студио за уеб дизайн и мултимедия през 2003. Прави МБА по Маркетинг към City University of Seattle и дава криле на любовта си към маркетинга и дигиталния свят създавайки "социалните откачалки". Ели ще обикне вашия бранд и ще работи за него - ще ви каже къде грешите, ще създаде стратегия и ще се грижи за онлайн растежа ви.А когато не говори за работа, може да я чуете да пее в някой клуб.{/bg}{:en}Ely establishes a web design and multimedia studio in 2003. She gets a Marketing MBA from City University of Seattle and then she gives wings to her to love to marketing and digital world by creating "Social Freaks". Ely will love your brand and will commit to its evolution, will show you if you are making a mistake, she will create a strategy development plan and will make your brand flourish. And when she is not talking about bussiness, you may hear her sing in a night club for her hobby.{/en}

КОМЕНТАРИ